Jak odszukać geodetę, który prawidłowo sporządzi pomiar geodezyjny?

W ogólnym wyobrażeniu geodeta to człowiek potrzebny do prac połączonych z mierzeniem terenu. Nie każda osoba natomiast rozumie, że geodeta jest niezastąpiony także przy budowie budynku oraz po jej ukończeniu. Radzimy, jak wyłonić doskonałego geodetę oraz o co go dopytywać.

Czy geodeta rozumie grunt?

Nadzwyczajnie znacząca przy doborze geodety jest jego znajomość terenu, wiedza o aktualnym wyglądzie map absorbujących nas terenów. Dlatego rozsądnie jest skorzystać z usług instytucji geodezyjnej, działającej na określonym terenie, rozumiejącej miejscowe warunki, obserwującej metamorfozy, jakie przebiegają w okolicy. Lokalny geodeta najczęściej wie na przykład o znajdujących się pod ziemią przewodach instalacyjnych, których nie ma na schemacie, bo są partyzantką budowlaną względnie wykonano je dość niedawno i z tego powodu wciąż nie są rozrysowane. Jeśli biegną one przez place, na których staramy się budować dom, mogą przysporzyć nam kłopotów.

W jakim miejscu wyszukiwać mierniczego

Urzędnicy z wydziałów geodezji i architektury znają geodetów działających na określonym obszarze. Przepisy nie pozwalają im natomiast na wskazywanie konkretnych fachowców. W wielu urzędach są wyłożone prospekty lub ewidencje rzeczoznawców. Można je też wyszukać w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej oraz kartograficznej. Korzystnie, gdy mierniczego rekomendują sąsiedzi ewentualnie bliscy, którzy uprzednio czerpali z jego usług. Powinno się pojechać do dwóch wskazanych biegłych i porównać ich ofertę: drogocenność dodatkowo okres wykonania pomiarów.

Kiedy usługi miernicze okarzą się przystępniejsze

Korzystnie jest mediować cenę całości usług geodezyjnych, jakie muszą być wykonane przy zakupie działki i budowie budynku. Zapłacimy wtenczas mniej, niż zlecając każdą usługę osobno. Stawki usług geodezyjnych są przybliżone i zależą od składek, jakie mierniczy musi złożyć do ośrodka specyfikacji geodezyjnej, wkładu pracy, stopnia powikłania pomiaru, niewygody obszaru, a więc wielkości poprawek, które trzeba nanieść. Wartość usługi uzależniona będzie także od owego, gdzie jest rzeczona działka. Najdroższe są usługi na obszarze wielkich miast (szczególnie Stolicy), na ich rogatkach – szczyptę przystępniejsze. Im odleglej od ogromnych miast, tym cena usług geodezyjnych jest mniejsza.