Jak wyszukać geodetę, który solidnie przygotuje pomiar geodezyjny?

W publicznym wyobrażeniu geodeta to człowiek niezbędny do czynności połączonych z pomiarem działki. Nie każdy natomiast jest świadoma, że geodeta jest niezastąpiony także przy konstrukcji budynku oraz po jej zakończeniu. Radzimy, jak wyłonić optymalnego geodetę i o jakie sprawy go dopytywać.

Czy mierniczy zna teren?

Szczególnie ważna przy wyborze geodety jest jego świadomość terenu, wiedza o aktualnym wyglądzie map dotyczących nas gruntów. Zatem korzystnie jest skorzystać z posług spółki mierniczej, działającej na określonym obszarze, rozumiejącej lokalne realia, badającej zmiany, które to przebiegają w miejscowości. Lokalny mierniczy często wie na przykład o spotykających się pod glebą kablach instalacyjnych, których nie ma na schemacie, ponieważ są samowolą budowlaną ewentualnie wykonano je stosunkowo niedawno i z tego powodu wciąż nie są rozrysowane. Skoro biegną one przez place, na których staramy się budować, mogą przysporzyć nam kłopotów.

Gdzie poszukiwać mierniczego

Urzędnicy z wydziałów geodezji oraz architektury znają mierniczych funkcjonujących na określonym terenie. Kodeksy bynajmniej nie pozwalają im natomiast na promowanie konkretnych fachmanów. W wielu gminach są wyłożone prospekty ewentualnie ewidencje specjalistów. Jest możliwość je również wyszperać w powiatowych środkach dokumentacji mierniczej oraz kartograficznej. Korzystnie, kiedy mierniczego polecają sąsiedzi lub bliscy, którzy już czerpali z jego usług. Najlepiej pójść do dwóch wskazanych ekspertów i zestawić ich ofertę: stawkę dodatkowo termin wykonania pomiarów.

Kiedy usługi miernicze okażą się tańsze

Najlepiej jest negocjować cenę całości usług mierniczych, jakie powinny być zrobione przy zakupie parceli oraz budowie domu. Zapłacimy wówczas mniej, niż zamawiając każdą usługę z osobna. Ceny usług geodezyjnych są nieokreślone oraz zależą od sum, jakie geodeta potrzebuje wnieść do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, sumptu pracy, szczebla powikłania pomiaru, trudności terenu, a więc ilości poprawek, jakie to należy nanieść. Wartość usługi zależeć okaże się również od owego, gdzie znajduje się nasza posesja. Najkosztowniejsze są pomiary na gruncie ogromnych metropolii (głównie Warszawy), na ich rogatkach – szczyptę przystępniejsze. Im dalej od dużych ośrodków, tym cena usług geodezyjnych jest skromniejsza.