Klasyfikacja mebli

Jakie są typy mebli?

Meble są to przyrządy pożyteczne będące wykorzystywane do urządzenia pomieszczeń lokalowych oraz publicznych. Tworzone są powszechnie z drewna, metalu, wyrobów syntetycznych, otoczaków itp. Inaczej niż w przypadku zwykłych elementów umeblowania pomieszczeń (schodki, pokrycia ścian) meble można przesuwać. Meble da radę zróżnicować pod kątem ich konstrukcji, dystynkcji, dedykowania, sposobu wykończenia, surowców użytych do budowy czy epoki w jakiej zostały zaprojektowane. Najpopularniejszym rozdziałem jest dywersyfikowanie sprzętów ze względu na funkcję praktyczną.

Elementy wyposażenia wnętrz do pracy oraz jedzenia posiłków – np. stół; do spisywania i przechowywania – kabinet; do leżenia oraz odpoczynku – na przykład leżanka; do przesiadywania – na przykład krzesło; do trzymania różnych rzeczy – dla przykładu szafka; uzupełniające i poboczne – np. etażerka; uniwersalne – np. półkotapczan.

Pomijając funkcje użytkowe elementy wyposażenia wnętrz posiadają także walory zdobnicze oraz paradne. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne podgatunki sprzętów.

Komoda – element wyposarzenia wnętrza skrzyniowy powszechnie w formie szcześciennej kasety położonej na nogach, wykonany z górnego wieka, brzegów, tyłu i szuflad umieszczanych od frontu i wysuwanych w linii horyzontalnej. Komody służą do magazynowania różnorodnych rzeczy , ubrań i jako platforma do prezentacji na ich blacie różnorakich rzeczy. Pierwotne komody w znanej na dziś konstrukcji pojawiły się pod koniec 17 wieku za panowania Ludwika XIV we Francji. Wprowadzenie komód wyparło prawie całkowicie stosowania skrzynek. U nas poprzez znaczny termin sprzęt taki nazywano praską.

Szafa – mebel o budowie w formie skrzyni, jedno bądź modularny przeważnie w formie równoległościanu opatrzony drzwiami bądź przesłonami, nieraz zaopatrzony w przegródki u podstawy bądź u sklepienia . W zależności od przeznaczenia szafy wewnątrz wyposażone bywają w półki, stojaki. Szafy projektuje sie jako sprzęty wolno egzystujące bądź wkomponowane w nisze. Ze względu na dedykowanie powstało mnóstwo odmian szaf gospodarskie, na książki, ubraniowe itp.

Kredens – element wykosażenia wnętrza skrzyniowy o paru zasadniczych kompozycjach z powodu na ich konstrukcję :
Skrzynka zakrywana wiekiem lub drzwiczkami zamontowana na nóżkach. Skrzynia rozwarta z regałami o paru stopniach. Forma przejściowa – częściowo zakryta skrzynka i blokowana dołem opatrzonym nadstawą. Mebel z dwóch położonych na sobie szafek spośród jakich zwierzchnia jest nie zamknięta albo przeszkolna , a spód zamknie drzwiczkami. Kredensy służą ogólnie do trzymania talerzy, przyrządów gospodarskich, drobnej odzieży lub książek. Kredensy pojawiły się w periodzie gotyckim a wyjątkowo renesansu, kiedy to zostały jednym z drogich sercu sprzętów meblarskich.