W jaki sposób znaleźć pracownika geodezyjnego, który prawidłowo przygotuje pomiar geodezyjny?

W popularnym wyobrażeniu geodeta to osobnik niezbędny do czynności związanych z mierzeniem gruntu. Nie każdy jednak wie, iż geodeta jest nieodzowny ponadto przy konstrukcji budynku i po jej skończeniu. Sugerujemy, jak wyłonić rzetelnego geodetę i o jakie rzeczy go pytać.

Czy mierniczy rozumie region?

Niezmiernie ważna przy wyborze mierniczego jest jego znajomość terenu, wiedza o dotychczasowym wyglądzie map intrygujących nas placów. Zatem najlepiej jest skorzystać z usług firmy mierniczej, działającej na konkretnym terenie, rozumiejącej tutejsze realia, monitorującej zmiany, które to zachodzą w miejscowości. Regionalny geodeta nieraz wie na przykład o zbiegających się pod ziemią kanałach instalacyjnych, których brakuje na mapie, albowiem są samowolą budowlaną lub zrealizowano je stosunkowo niedawno i dla tego wciąż nie są rozrysowane. Jeśli przebiegają one poprzez tereny, przy których planujemy budować, potrafią przysporzyć nam problemów.

W jakim miejscu szukać mierniczego

Ludzie z działów geodezji oraz architektury znają geodetów operujących na określonym obszarze. Imperatywy bynajmniej nie pozwalają im natomiast na polecanie poszczególnych fachmanów. W wielu urzędach są wyłożone prospekty ewentualnie ewidencje rzeczoznawców. Jest możliwość je ponadto odnaleźć w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dobrze, kiedy geodetę polecają sąsiedzi czy znajomi, którzy już czerpali z jego pomocy. Polecamy pojechać do dwóch wskazanych specjalistów i skonfrontować ich ofertę: stawkę oraz termin wykonania pomiarów.

Kiedy usługi miernicze mają być przystępniejsze

Najlepiej jest negocjować stawkę sumy usług geodezyjnych, które powinny być zrealizowane przy nabyciu posesji tudzież budowie budynku. Zapłacimy wówczas mniej, niż powierzając każdorazową pracę osobno. Ceny usług mierniczych są ogólnikowe oraz zależą od wpłat, które geodeta potrzebuje złożyć do ośrodka specyfikacji geodezyjnej, nakładu pracy, szczebla powikłania pomiaru, trudności terenu, ergo wielkości poprawek, które trzeba nanieść. Stawka usługi zależeć będzie także od tego, gdzie jest rzeczona działka. Najkosztowniejsze są usługi na terenie ogromnych miast (głównie Warszawy), w ich okolicach – ociupinę tańsze. Im dalej od ogromnych ośrodków, tym stawka usług mierniczych jest skromniejsza.