Podłoga jest jednym z najistotniejszych tematów remontu. Rzeczą składową decydującą o jej jakości jest wylewka. Odpowiednio wykonana wylewka musi być wolna od pęknięć, gładka, odporna na zabrudzenia i relatywnie natychmiast wysychać.
W przypadku ogrzewania spod paneli wylewka potrzebuje przewodzić ciepło armatury grzejnej.
Idealnie płaskie i gładkie posadzki
Przewagą wylewki anhydrytowej jest niemal perfekcyjnie równa a do tego gładka nawierzchnia. Ciekła forma wylewki anhydrytowej nadaje jej naturalne cechy samopoziomujące, co pozwala otrzymać idealnie proste oraz gładkie posadzki. Przygotowanie wylewki jest bardzo proste. Absolutnie nie wymaga stosowania profesjonalnych narzędzi budowlanych, więc da radę ją przygotować samodzielnie, obniżając przy tym koszty prac budowlanych. Na płaszczyźnie wylewki anhydrytowej nie tworzy się powłoka spieku, innymi słowy nie wymusza ona dodatkowego szlifowania.
Błyskawiczny etap realizacji
Wylewkę anhydrytową wykonuje się wyjątkowo łatwo i natychmiast. Cykl budowy budynków uległ w ostatnich latach wyraźnemu skróceniu. Zarówno deweloper jak i wykonawca szuka techniki, która ułatwia spełnienie założonego celu przy jak najszybszym terminie realizacji. Wykorzystanie wylewki anhydrytowej wprowadza opcję przygotowania dużych nawierzchni w krótkim terminie a także przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich sumptów robocizny (jeśli chcesz oszacować koszta polecam sprawdzić stronę posadzka anhydrytowa – zobacz tutaj).
Niedługi okres suszenia
Szczególnie istotną cechą charakterystyczną wszelkich wylewek anhydrytowych jest krótki okres wysychania. Zależny on jest od 3 podstawowych składników: gramatury wylewki, temperatury otoczenia a także rotacji powietrza. Dobre właściwości wytrzymałościowe wylewek anhydrytowych owocują, że mamy możliwość wykonywać je w delikatniejszych warstewkach (dla przykładu. na warstwie styropianu wystarczy tylko 35 milimetra). Wylewki anhydrytowe w odróżnieniu od tradycyjnych nigdy nie wymagają okresu pielęgnacji. Oznacza to, że natychmiast po dwóch dobach od wylania można dom wietrzyć, tworząc cugi.
Reasumując, niewielka gramatura a także sposobność względnie prędkiego wietrzenia owocują, iż czas suszenia wylewek anhydrytowych ulega konkretnemu skróceniu w przyrównaniu do dawnych wylewek cementowych. W przypadku wylewek anhydrytowych stworzonych na ocieplaniu podłogowym okres wysychania robi się jeszcze szybszy, ponieważ już 7 dób licząc od wylania można uruchomić ogrzewanie (wylewki tradycyjne po 28 dniach). Mniejszy okres suszenia wylewki przekłada się na opcję szybszego zaczęcia prac okładzinowych, a co za tym idzie ograniczenie czasu zakończenia budowy.