Kolosalne okna i przeszklone powierzchnie

Ogromne przeszklenia są na szczycie popularności. Polubili je zarówno urbaniści i deweloperzy. Wielgachne przeszklenia zamazują barierę pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem. Wpuszczaja morze oświetlenia słonecznego. Najczęściej również otwierają gmach na zieleniec. Nadają kostce budynku finezję, a pomieszczeniom oryginalność. Mają możliwość być otwierane – przesuwane albo rozchylane, bądź pozbawione owej możliwości. Przedstawiamy cykl esejów poświęconych rozległym oknom i oszkleniom w blokach.

Najpotężniejsze spośród indywidualnych okien zajmują wysokość równorzędną sztampowej kondygnacji domu. To tak tytułowane okna z Wenecji. Ich wielkość wynosi dwieście piećdziesiąt centymetrów a szerokość ma prawo dobijać do 340 cm. Są to naturalnie oszklenia nie-otwieralne. Największe spośród wyposażonych w klamkę stosowanych w budownictwie jednorodzinnym mają taką samą wysokość tudzież rozpiętość do 185 centymetrów.

Okno składane z kilku wielkopowierzchniowych okien może mieć rozpiętość tak dużą, na ile pozwoli figura obiektu. W casusie przeszkleń rozsuwanych istotniejsze znaczenie od powierzchni posiada ciężar ruchomego skrzydła. Okucia posiadają bowiem stricte określoną wytrzymałość i bynajmniej nie wszystko zdołają utrzymać. Projektowanie specjalnych, ultrawytrzymałych przeszkleń jest szalenie kosztowne.

Co więcej, im szersze skrzydło, tym cięższe do otwierania i przymykania. by wielgachne okno spełniało właściwie swoją rolę, było funkcjonalne w użyciu oraz nieznacznie podnosiło kosztów energii termicznej, powinno dawać wysoką izolacyjność, być ponadczasowe oraz idealnie sztywne. O komforcie użytkowania decydują zastosowane okucia. Jeśli nie okarzą się bezawaryjne, do niczego się nie zdadzą.

Pośród otwieranych wielkich przeszkleń istnieją:

  • otwieralne, uchylające się bądź otwierająco-uchylające jednakże mogą ponadto być rozsuwane, składane, obrotowe lub uchylające wraz z funkcją wietrzenia. W wysokich oszkleniach najpowszechniej używane rodzaje ich otwierania to rozwieralne tudzież przesuwne. Tradycyjnie otwierane okna rozwieralne są bezsprzecznie rozwiązaniem najdostępniejszym i z tego powodu namiętnie wykorzystywanym.
  • harmonijki, stanowiące alternatywę dla przeszkleń balkonowych rozsuwanych i rozwieralnych. Wszystkie segmenty takich drzwi mogą po otwarciu być bezproblemowo zsunięte na skraj, konstruując harmonijkę.