Modernizowanie mebli: efektowna naklejka

Posiadamy w mieszkaniu sędziwe laminowane szafki. Nie chcemy ich lakierować, bo podobno farby do laminowanych mebli są bardzo drogie oraz bynajmniej nie za każdym razem da się skutecznie odmalować meble. Dywagujemy o obklejeniu tych mebli. Czy wciąż można gdziekolwiek dostać naklejki na meble? Czy dużo okleina kosztuje? Albo czy jest możliwość samodzielnie obkleić sprzęty?

Okleiny wciąż są w sprzedaży. Jak się okazuje, zawdzięczając szerokiemu asortymentowi kolorków i wzorków cieszą się wzięciem. Można naklejki kupić między innymi w sklepie internetowym okleiny.pl Obklejenie szafek laminowanych jest lepszym pomysłem na odrestaurowanie niż lakierowanie. Rzeczywiście farby do laminowanych szafeczek są kosztowne, mają drażniący odór podczas nanoszenia oraz bynajmniej nie zawsze uda się w taki sposób odmalować sprzęt, by wyglądał elegancko.

Jak wyłonić zadowalające okleiny, które się sprawdzą, będą ładnie wyglądać i nie zetrą się szybko? Naklejki na sprzęty muszą spełniać kilka warunków:

Powinny być wytrzymałe. Z tego powodu okleina musi być przykryta solidnym laminatem, który okaże się niepodatny na małe zadrapania, porysowania bądź zmiany temperatury (kiedy planujemy ulokować na obklejonym blacie kubek z gorącą herbatą).

Projekt okleiny musimy dobrać do wielkości sprzętu. Nie każdy model w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie. Rozległa ceratowa kratownica zniknie na przodach szuflad. Zakup okleiny powinno się zatem skonsultować ze sprzedawcą.

Naklejki mają fasony wszechstronne, jak na przykład „ceratkowa” czerwono-biała krata ewentualnie grochy. Istnieją ludzie, którzy wolą klasykę gatunku. Jednakowoż ciekawa naklejka potrafi nadać sprzętowi oryginalny styl. Stół z marketu wyposażony w blat w konie i taki sam stolik opatrzony przodem komiksowym to dwa różnorodne stoły, do różnych pokoi.

Okleiny na szafeczki wyprodukowane są z grubej folii z klejem, pokrytej laminatem. Okleiny (tak samo jak fototapety) są nieczułe na działanie siłowe plus termiczne. Umożliwia to obklejać nimi owe płaszczyzny jak powierzchnie stolików, szafeczki łazienkowe i kuchenne, stoliki nocne. Wzorek na naklejkach to tzw. deseń, co charakteryzuje, iż projekt jest powtarzający się, zapętlony. Brak zagrożenia szpetnego dopasowania się grafiki na naklejce. Jedna strona pasuje do drugiej, natomiast góra do dołu, dzięki czemu deseń ma możliwość się powtarzać w nieskończoność. Naklejki kupuje się w specyficznych formatach lub bywają sporządzone na zamówienie.